Horský hotel na prahu Velickej doliny, na brehu Velického plesa. Prvá kamenná chatka stála na východnom brehu Velického plesa už v roku 1871, o tri roky neskôr ju zničila snehová lavína. V roku 1878 postavili juhovýchodne od plesa malú drevenú útulňu, ktorá slúžila ako nocľaháreň pre nosičov a horských vodcov. V roku 1894 Uhorský karpatský spolok postavil na západnom brehu prízemnú drevenú budovu - prvý Sliezsky dom. Chata bola v priebehu rokov rozširovaná a modernizovaná. V roku 1962 chata vyhorela do tla. V roku 1965 začala nová výstavba Sliezskeho domu - "Paláca pod Gerlachom". Nový hotel bol uvedený do prevádzky v roku 1968. V roku 1995 navštívil Sliezsky dom pápež Ján Pavol II, ktorý pri svojej návšteve vysvätil drevený kríž, osadený na jeho počesť nad Sliezskym domom.

Najvyššie položený horský hotel na Slovensku, Sliezsky dom, je unikátny najmä svojou polohou, ktorá umožňuje výstup priamo na najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít. v rokoch 2009 a 2010 prešiel hotel celkovou rekonštrukciou a od januára 2011 ponúka opätovne celoročne služby svojim zákazníkom.

web: www.sliezskydom.sk
kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Tel: +421 911 882 879
prevádzka: otvorený celoročne
ubytovanie: 44 izieb, 8 apartmánov

PrístupTip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all