Wahlenbergerove plesá sa nachádzajú v hornej časti Furkotskej doliny. Wahlenbergove plesá sú pomenované podľa švédskeho botanika, jedného z prvých významných bádateľov tatranskej prírody Gorana Wahlenberga (1780-1851).

Batizovské pleso sa nachádza na úpätí Gerlachovského štítu v Batizovskej doline. Má rozlohu 3,5 ha a hĺbku 12 m. Z plesa vyteká Batizovský potok.

Skalnaté pleso pôvodne nazývané Lomnické pleso je morénové pleso. Nachádza sa v Skalnatej doline pod južnými zrázmi Lomnického štítu. Má rozlohu 1,23ha, dĺžku 212m a šírku 85m. Z plesa vyteká Skalnatý potok, ktorý je hornej časti doliny prevažne podzemný a na povrchu sa objavuje až nižšie v doline. Následkom výstavby neďalekých budov, hlavne pri stavbe lanovky došlo k porušeniu nepriepustného podložia, následkom čoho pleso vysychá. V okolí plesa je medzistanica kabínkovej lanovky na Lomnický štít, sedačková lanovka do Lomnického sedla, observatórium astronomického ústavu SAV, hotel Encián a Skalnatá chata.

Horské jazero v krásnom lesnom prostredí limbového hája. Leží severozápadne od Štrbského Plesa vedľa Tatranskej Magistrály. Na východnom brehu plesa si známy organizátor slovenskej turistiky a člen dobrovoľnej horskej záchrannej služby Gustáv Nedobrý (1893-1966) postavil súkromnú chatu ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAPu vysadila limbový háj.

Veľké vysokohorské pleso v hornej časti Važeckej doliny. Nachádza sa pod východnými zrázmi Kriváňa. Kedysi k plesu viedol turistický chodník ktorý bol zrušený v roku 1980. Krivánske Zelené pleso je prísne chránená rezervácia.

Sú to tri jazerá v Mengusovskej doline, v Kotline Žabích plies. Malé Žabie pleso (1918m) - plocha hladiny je 1,19 ha, dĺžka 160 m, šírka 105 m a hĺbka 12,8 m. Leží najnižšie a vyteká z neho Žabí potok, ktorý ústi do Hincovho potoka. Veľké Žabie pleso (1919m) - plocha hladiny je 2,65 ha, dĺžka 287 m, šírka 170 m a hĺbka 7 m. V strede je skupina veľkých balvanov vytŕčajúcich nad hladinu, ktorá pri pohľade z prahu Dolinky pod sedlom Váha pripomína žabu s vystretou pravou nohou. Voda z Veľkého Žabieho plesa preteká do Malého krátkym asi 70 m dlhým potokom. Vyšné Žabie pleso (2040m) - plocha hladiny je 0,17 ha, dĺžka 75 m, šírka 40m. Leží v kotlinke pod stenami Volej veže.

Veľké Hincovo pleso leží závere Mengusovskej doliny, v Hincovej kotlinke, lemovanej strmými zrázmi Mengusovských štítov, Čubriny a Kôprového štítu, vo výške 1946 m. Je štvrtým najväčším plesom vo Vysokých Tatrách (vrátane poľskej strany) a zároveň najhlbším plesom na slovenskej strane Tatier s rozlohou 20ha, hĺbkou 53 m a dĺžkou 740m s obsahom 4,1 milióna m3 vody.

V centre Mengusovskej doliny, ktorá je jednou z najkrajších na južnej strane Vysokých Tatier, sa nachádza Popradské pleso. Leží vo výške 1494 m a je hlboké 18m. Svojou rozlohou 6,88 ha sa zaraďuje na štvrté miesto. Je jedným z niekoľkých zarybnených plies. Na severnom brehu stojí Chata pri Popradskom plese (Chata kpt. Morávku), ktorá je východiskom túr do Mengusovskej doliny a na Rysy (2499m), jeden z najznámejších vyhliadkových štítov Tatier.

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all