ImageSmokovce pozostávajú zo štyroch pôvodne samostatných osád Starý Smokovec, Nový Smokovec, Horný Smokovec a Dolný Smokovec ktoré sa od roku 1999 stali súčasťou mesta Vysoké Tatry. Starý Smokovec je najstaršia turisticko-rekreačná tatranská osada, Nový Smokovec je strediskom kúpeľnej liečby, Dolný Smokovec je najväčším tatranským strediskom detskej liečby horných dýchacích ciest, v Hornom Smokovci sa nachádza rad penziónov a ozdravovní.

Starý Smokovec (1010m)

ImageNajstaršia tatranská osada ležiaca na južnom svahu Slavkovského štítu, založená v roku 1793 pri smokoveckom minerálnom prameni. Po postupnom dobudovaní je dnes významné turistické a liečebné centrum. Je administratívnym centrom mesta Vysoké Tatry, je sídlom mestského úradu a zastupiteľstva ako aj sídlom Tatranskej horskej služby.

Významným zdravotným zariadením je sanatórium respiračných chorôb, tzv. Penzák. Architektonickou dominantou je Grandhotel zo začiatku 20.storočia postavený v secesnom štýle. Dominantou je drevená kaplnka z prelomu 19 a 20.stor. od známeho tatranského staviteľa Gedeona Majunkeho (1855-1921).

Osada je vhodným východiskom pre kratšie a celodenné túry. Pre menej náročných turistov je lákavá návšteva Studenovodských vodopádov s neďalekou Rainerovou chatou z r.1863 alebo Obrovský vodopád a návšteva Zamkovského chaty. Pre náročnejších sú sprístupnené neďaleké doliny: Malá Studená dolina s Téryho chatou a Veľká Studená dolina so Zbojníckou chatou. Z vrcholov je turisticky sprístupnený Slavkovský štít (2452m) zo Smokovca na Hrebienok. Zo Smokovca vedie na Hrebienok pozemná lanovka.

Nový Smokovec (995m)

ImageVznikol predovšetkým ako liečebná osada. Neskôr tu postupne vznikol lyžiarsky areál s menej náročnými terénmi. Osada je archeologickou lokalitou, pri zakladaní dnešnej osady odkryli asi 2 km na juhovýchod, na ľavom brehu Slavkovského potoka pozostatky huty z laténskej doby.Kúpele v Novom Smokovci patria k najznámejším klimatickým kúpeľom na Slovensku. Základy dnešnej osady tvorili sanatóriá dr. Mikuláša Szontagha (1843-1899) na liečbu tuberkulózy. V roku 1925 dali do prevádzky terajšiu liečebňu tuberkulózy a respiračných chorôb a r.1933 moderný liečebný dom Palace.

Horný Smokovec (955m)

ImageHorný Smokovec sa začal rozvíjať od 30. rokov 20. storočia zo skupiny menších penziónov a malých zotavovní a obchodov. Horný Smokovec je východiskovou stanicou pre turistiku. Roku 1938 sa pre novú osadu úradne ustálil názov Horný Smokovec, ale jej západná časť si popritom zachovala aj dávnejšie označenie lokality - Pekná Vyhliadka.

 

Dolný Smokovec (890m)

ImageLiečebná osada so špecializáciou na detskú tuberkulózu (kostnú a pľúcnu) a ochorenia horných dýchacích ciest.

V roku 1881 sa kežmarský učiteľ Jozef Bohuš pokúsil vybudovať neďaleko Starého Smokovca cenovo nenáročnú turistickú ubytovňu. Pre nedostatok financií na dokončenie ubytovne stavbu prevzala Kežmarská banková spoločnosť ktorá z rozostavanej budovy vytvorila letovisko uhorskej aristokracie a potom sa sústredila na ďalší rozvoj osady. Prvý väčší hotel (terajší Kollár) postavili r.1889. Všetky tieto stavby s drevenou kaplnkou z r.1890 projektoval spišskosobotský architekt Gedeon Majunke. Počas 1.svetovej vojny bola tu vojenská liečebňa. Po vojne tu bola vybudovaná liečebňa pre tuberkulózne deti.

Turistika:

Lyžovanie:

 • nenáročný umelo zasnežovaný svah Jakubkova lúka pri hoteli MS70 (dĺžka 528m, prevýšenie 107m)
 • svah pri hoteli Bellevue (dĺžka 225m prevýšenie 61m)
 • pre náročnejších slúži svah na Hrebienku (dĺžka 528m prevýšenie 155m)
 • zjazdovka do Starého Smokovca(dĺžka 2300 m, prevýšenie 275 m
 • sánkarská dráha z Hrebienka do Starého Smokovca
 • na bežecké lyžovanie slúži okruh medzi Starým Smokovcom a obcou Gerlachov, alebo okruh nad podtatranskou osadou Nová Lesná. Vhodný je aj chodník Cestou slobody

 

Tip na výlet

 • All
 • Hrady
 • Jaskyne
 • Turistika
 • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all