Dôležité turistické a lyžiarske centrum nad Starým Smokovcom, na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Už od polovice 19.storočia kúpeľní hostia zo Starého Smokovca vyhľadávali toto obľúbené miesto.

Tri Studničky je turistické rázcestie pri Ceste Slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom. Staršie slovenské pramene ho označujú aj názvom Tri Studne. Nachádzala sa tu stará lesovňa TANAPu. Je východiskom túr do Kôprovej doliny a na Kriváň. So Štrbským Plesom je spojené Tatranskou magistrálou a zeleno značkovaným chodníkom vedúcim popri Ceste Slobody.

ImageNeveľká osada na ceste Slobody medzi Tatranskými Matliarmi a Tatranskou Kotlinou v lesnom prostredí dolnej časti doliny Bielej vody. V roku 1885 tu vyrástla kežmarská mestská horáreň a o tri roky neskôr tu postavili jednoduchý zrubový hotel.

ImageTatranské Matliare sú rekreačno-liečebná osada pri ceste Slobody, východisko na turistiku do východnej časti Vysokých Tatier. Nachádzajú sa tu Vojenské klimatické kúpele sú zariadením Ministerstva obrany SR. Neďaleko terajších Tatranských Matliar stála už v 14. storočí sezónna pastierska usadlosť veľkolomnického veľkostatku.

ImageZápadne od Starého Smokovca pri ceste slobody leží rekreačná osada Tatranské Zruby. Pôvodný názov bol Vojenské Zruby ktoré vyrástli v roku 1923 ako výcvikový tábor československej armády. Od roku 1923 sa tu sústreďovali armádny športovci - lyžiari a horolezci - a organizoval sa tu terénny výcvik špeciálnych horských jednotiek. Účastníci kurzov v spolupráci s Klubom československých turistov sa aktívne zúčastňovali na stavbách tatranských chodníkov a chát. Po vojne sa Tatranské Zruby premenili na vojenskú zotavovňu. V súčasnosti sú vyhľadávaným turistickým strediskom.

Nova PoliankaLiečebná osada pri ceste slobody na úpätí Gerlachovského štítu medzi Vyšnými Hágami a Tatranskou Poliankou . Nová Polianka je najmladšia tatranská osada, začala vyrastať rok po 2. svetovej vojne podľa projektov architekta Milana Harminca z Bratislavy.

ImageNajvyššie položená turisticko-liečebná osada Vysokých Tatier na brehu rovnomenného plesa. Osada vznikla v roku 1873 pri Štrbskom plese, rozlohou druhým najväčším plesom na slovenskej strane Tatier. (Plocha plesa 19,8 ha, hĺbka 20m). Od vzniku je turistickým strediskom, neskôr pribúdali liečebné domy a zariadenia pre rekreačný a vrcholový šport. Výhodná poloha ponúka turistom množstvo kratších a celodenných túr. Napríklad na vrcholy Kriváň, Predné Solisko, Rysy, alebo do dolín Furkotská, Mlynická, Mengusovská, alebo po Tatranskej magistrále popod tatranskými vrcholmi.

ImageNajzápadnejšia tatranská turistická osada na rozhraní Vysokých a Západných Tatier. Miestna časť obce Pribylina. Začiatky Podbanského súvisia od 15.storočia s krivánskym baníctvom. V 17. storočí sa okolie Podbanského využívalo ako pasienky. V pastierskych kolibách nachádzali nocľah aj prví turisti. V roku 1871 poskytovala obmedzené možnosti nocľahu aj štátna horáreň.

ImageLiečebná osada v ústí Velickej doliny založená v roku 1888. Nachádza sa medzi Vyšnými Hágami a Tatranskou Lomnicou . Nad osadou sa vypína Gerlachovský štít (2655m). V osade sa nachádza archeologická lokalita, dávnoveké opevnené sídlisko na tzv. Žltej stene. Sklovitá troska, ktorú tu našli, naznačuje osídlenie z prelomu nášho letopočtu.

ImageRekreačná osada medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Osada vznikla v roku 1927 z niekoľkých rodinných penziónov (Bohemia, Karpatia, Slovan), ktoré boli v roku 1930 oficiálne vyhlásené za samostatnú osadu Tatranská Lesná. Neskôr pribudli malé zotavovne a škola v prírode "Detský Raj". Počas zimy je v prevádzke menšie lyžiarske stredisko. Tatranská Lesná je východiskom na túry do východnej a centrálnej časti Vysokých Tatier.

ImageVýznamné turisticko-rekreačné centrum, vybudované v príťažlivom prostredí prírodného parku pod masívom Lomnického štítu (2634m). Nachádza sa pri ceste Slobody medzi Tatranskou Lesnou a Tatranskými Matliarmi. Tatranská Lomnica je východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. V súčasnosti je najkomplexnejšie vybudovanou tatranskou osadou.

ImageSmokovce pozostávajú zo štyroch pôvodne samostatných osád Starý Smokovec, Nový Smokovec, Horný Smokovec a Dolný Smokovec ktoré sa od roku 1999 stali súčasťou mesta Vysoké Tatry. Starý Smokovec je najstaršia turisticko-rekreačná tatranská osada, Nový Smokovec je strediskom kúpeľnej liečby, Dolný Smokovec je najväčším tatranským strediskom detskej liečby horných dýchacích ciest, v Hornom Smokovci sa nachádza rad penziónov a ozdravovní.

Vysne HagyVznik osady je z roku 1890 a je spojený s budovaním prvých tatranských letovísk. Leží pod južným svahom výrazného vrcholu Končistá (2537,5m), ktorý dominuje jednej z piatich rázsoch vybiehajúcich na juh z hlavného hrebeňa. V osade je sanatórium na liečbu tuberkulóznych ochorení, respiračných a iných chorôb. Z osady stúpa chodník cez pásmo lesa a kosodreviny na Tatranskú magistrálu k Batizovskému plesu (1884m). Výhľady do divokej Batizovskej doliny umožňujú obdivovať rázsochu Končistej, Batizovský štít (2448m) a rázsochu Gerlachu, ktoré ju lemujú. Uprostred doliny dominuje štíhla skalnatá veža Kostolík (2262m).

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all