Turisticky často navštevovaná 7km dlhá dolina, otvorená smerom na východ. Zo severovýchodu je ohraničená hrebeňom Prostredného hrotu ktorý ju oddeľuje od Malej Studenej doliny, zo severu hrebeňom Javorového štítu. Z juhu je ohraničená hrebeňom Bradavice (2476m) a masívom Slavkovského štítu (2452m). Dolinou preteká Veľký Studený potok.

Turistická trasa

Východiskový bod do doliny je Hrebienok (1262m), alebo Starý Smokovec (990m), Tatranská Lesná (915m), Tatranská Lomnica (850m). Pri vstupe do doliny, v zalesnenom pásme je Rainerova chata (1295 m) v blízkosti ktorej sú vodopády Studeného potoka. Trasa ďalej pokračuje pozdĺž Veľkého Studeného potoka okolo Vareškového a Dlhého plesa popri Zbojníckej chate (1960m) na sedlo Prielom cez ktoré sa dostanete buď cez Litvorovú dolinu do Bielovodskej doliny alebo cez Poľský hrebeň do Velickej doliny.

Vodopády Studeného potoka (Studenovodské vodopády)

V blízkosti Rainerovej chaty vznikajú na sútoku Veľkého Studeného potoka a Malého Studeného potoka (z Malej Studenej doliny) na mieste s výrazným terénnym zlomom. Vodopády Studeného potoka sú vytvorené viacerými menšími vodopádmi: najvyššie položený je 18m vysoký Malý vodopád. Pod ním je 5 metrový Skrytý vodopád, nižšie je Veľký vodopád s najvyššou kaskádou 13m a posledný je Dlhý vodopád. Vodopády vytvára krásne kaskády a pereje až po Bilíkovu chatu, ktoré hlavne vyniknú pri topení snehu.

Plesá

Vo Veľkej Studenej doline sa nachádza až 22 plies rôznych veľkostí, čo je najviac zo všetkých dolín v Tatrách. Plesá sa nachádzajú až vo vyšších častiach doliny. Vareškovho pleso a Dlhého pleso sú popri chodníku na sedlo Prielom, smerom na Priečne sedlo uvidíte maličké Sesterské pleso, Starolesnianske pleso, Sivé plesá. Neďaleko od turistického chodníka pod Svišťovým a Malým Javorovým štítom sú Pusté pleso, Ľadové pleso, Zbojnícke pleso a veľa ďalších.

PrístupUbytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all