Mengusovská dolina je 8km dlhá rozvetvená dolina, jedna z najväčších a najkrajších dolín vo Vysokých Tatrách. Zo západu ju ohraničuje hrebeň Bášt s najvyšším vrcholom Satan (2421m), zo severu je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier (od Čubriny po Popradský Ľadový štít), z východu rázsocha Končistej.

V hornej časti sa Mengusovská dolina rozvetvuje na Hincovu kotlinu a kotlinu Žabích plies. V strednej časti sa dolina rozvetvuje smerom na severovýchod na Zlomiskovú dolinu. V mieste kde sa rozvetvuje Zlomisková dolina sa nachádza Popradské pleso (1494m) na brehu ktorého stojí Chata pri Popradskom plese (Chata kapitána Morávku). Nad Popradským plesom sa týči vrch Ostrva (1926m) z ktorého je nádherný výhľad do Mengusovskej doliny a Zlomísk.

Turistická trasa

Východiskový bod do doliny je Štrbské pleso, k Popradskému plesu v Mengusovskej doline vedú dva turistické chodníky, jeden z nich vedie popod hrebeň Bášt, druhý stredom doliny pozdĺž potoku Krupá. Od Popradského plesa si môžete urobiť vyhliadkovú túru na vrch Ostrva alebo na Symbolický cintorín. Chodník ďalej pokračuje k Hincovým plesám, odkiaľ sa dostanete cez Vyšné Kôprovské sedlo do Hlinskej doliny. Druhá alternatíva je na chodník k Žabím plesám a k najvyššie položenej Chate pod Rysmi (2250m). Od chaty vedie pre fyzicky zdatných turistov výstupová cesta na Rysy (2499m) [turistická trasa].

Hincova kotlina

V hornej časti doliny, v Hincovej kotline sa nachádza najväčšie a najhlbšie pleso na južnej strane Tatier - Veľké Hincovo pleso (1944m) z ktorého vyteká Hincov potok ktorý po spojení s Krupou z Popradského plesa vytvára rieku Poprad.

Kotlina Žabích plies

V kotline Žabích plies - odnože Mengusovskej doliny sa nachádzajú 3 malebné Žabie plesá. Najväčšie Veľké Žabie pleso (1919m), leží vedľa turistického chodníka na Rysy (2499m) [turistická trasa]. Neďaleko je Malé Žabie pleso (1918m). Nad nimi sa nachádza Vyšné Žabie pleso (2053m). Z Veľkého Žabieho plesa vyčnieva skala ktorá pri pohľade z Rysov pripomína žabu sediacu v plese.

Zlomisková dolinaPravá odnož Mengusovskej doliny dlhá 2,5km. Rozvetvuje sa od Popradského plesa. Z pravej strany ju ohraničuje hrebeň Končistej a z ľavej jej dve odnože Rumanova a Dračia dolinka v ktorých sa nachádzajú Dračie pleso a maličké Rumanové plesá. V hornej časti Zlomiskovej doliny je Ľadová kotlina, v ktorej leží Ľadové pleso z ktorého vyteká potôčik ktorý preteká dolinou do Popradského plesa.

Symbolický cintorín (1525m)

Pamätné miesto neďaleko Popradského plesa, pod západnými stenami Ostrvy. Symbolický cintorín bol vybudovaný na pamiatku obetí Vysokých Tatier. S myšlienkou založiť symbolický cintorín prišiel v roku 1936 akademický maliar Otakar Štáfl (1884-1945). Verejnosti bol sprístupnený v roku 1940 s mottom "Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".

Rysy (2499m)

Keď stúpame od Žabích plies na Rysy, vo výške 2250m v Dolinke pod Váhou je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách Chata pod Rysmi. Rysy sú hraničný vrchol medzi Poľskom a Slovenskom nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier [turistická trasa].

Prístup

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all