Dolina v severnej časti Vysokých Tatier dlhá 8km. Spodný zalesnený úsek sa začína pri Tatranskej Javorine (1000m) a pokračuje smerom na juh. Spodný úsek sa len pozvoľna dvíha, zato horný úsek má vysokohorský ráz. Javorová dolina je zo západu ohraničená masívom Širokej, z juhozápadu je to hrebeň Javorových štítov a veží. V strednej časti sa dolina rozvetvuje na mnoho menších dolín.

Do Javorovej doliny sa zvažuje mnoho malých doliniek. Patria medzi ne Zadné Meďodoly, Kolová dolina, Čierna Javorová dolina s odnožou Ľadovej doliny, Suchá dolina, Zelená Javorová dolinka. Počas výstupu Javorovou dolinou Vás upúta Kolový (2461m) a Ľadový štít (2627m) po ľavej strane, po pravej strane je to vrch Široká (2210m) a Javorový hrebeň s najvyšším Javorovým štítom (2417m).

Dolná časť doliny je zalesnená a trasa vedie pozdĺž potoka Javorina popri Horárni pod Muráňom (1083m). Trasa ďalej pokračuje stredom doliny až do najvyššej časti, do Zadnej Javorovej doliny kadiaľ vedie prechod cez sedlo Sedielko (2376m) do Malej Studenej doliny. Popri ceste na Sedielko uvidíte po pravej strane Žabie Javorové pleso (1886m)

Plesá

Žabie Javorové pleso (1886m) sa nachádza pri výstupe Zadnou Javorovou dolinou smerom na Sedielko pod mohutnými stenami Javorového štítu (2417m) a Malého Javorového štítu (2380m). Čierne Javorové pleso (1492m) sa nachádza v jednej z odnoží Javorovej doliny, v Čiernej Javorovej doline. V hornej časti Zelenej Javorovej dolinky sa nachádza Zelené Javorové pleso (1815m), v Žabej dolinke je to Malé Žabie Javorové pleso (1704m) a v Kolovej doline leží Kolové pleso (1565m).

PrístupTip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all