Vyhľadaj túruNa Salatín (z Jalovca)

salatin Na Salatín (z Jalovca) | Západné Tatry | Turistika
Autor: Opioła Jerzy - vlastné dielo, licencia CC BY 2.5
Oblasť: Západné Tatry

Východisko: Jalovec

Náročnosť: náročná

Trvanie: celodenná

Prevýšenie: 1363m


Trasa:
Jalovec (685m)- zltarázc. na Tokarinách [0:45] - Bobrovecká dolina (1006m) [1:20] - sedlo Pálenica (1573m) [2:00] - cervenaBrestová (1903m) [1:00] - Salatín (2048m) [0:45] , späť rovnakou cestou [5:05]. Celkový čas [10:55].

Popis:

Túru začneme na autobusovej zastávke, pri drevenej zvonici. Za posledným domom na ľavej strane odbočíme na poľnú cestu, ktorá vedie okolo Jalovského potoka. Cez potok prejdeme doľava po drevenej lávke a pokračujeme, prejdeme do lesa, až sa dostaneme na okraj lesa. Po ceste pokračujeme ďalej, striedavo cez les alebo okrajom lesa a lúkami. Prejdeme chatovou osadou až dorazíme na malú lesnú lúčku Tokariny na rázcestie. Pokračujeme znovu po žltej značke (spolu s červenou). O chvíľu prejdeme popri drevenom prístrešku a pokračujeme k Jalovskému potoku, kde odbočíme doľava a ďalej popri potoku Jalovskou dolinou. Popri potoku traverzujeme ľavým svahom vysoko ponad potok, vzápätí opäť klesáme ku korytu potoka. Pod strmými svahmi Lysca sa dolina rozdvojuje na Bobroveckú dolinu (ľavá vetva) a Parichvost. Pokračujeme ďalej Bobroveckou dolinou po žltej značke cez les a striedavo popri potoku až k miestu kde sa hlavný potok aj žľab rozdvojuje. Z hlavného žľabu prejdeme cez potok doprava a po niekoľkých metroch odbočíme doľava na lesnatý hrebienok. Strmým kamenitým hrebienkom, ktorý postupne zanikne, cez niekoľko preliačin prejdeme na veľkú trávnatú poľanu. Na konci poľany do riedkeho lesa, popri Bobroveckých plesách až na poľanu pod hrebeňom. Cez poľanu na jej horný koniec a kde terén začína strmo stúpať, odbočíme ostro doľava do svahu porasteného kosodrevinou až do sedla Pálenica.

Zo sedla Pálenica vedie chodník cez kosodrevinu, odtiaľ vychádza na trávnatý chrbát, ktorý sa strieda s drobným kamením až po Homoľu. Z nej vybieha na oravskú stranu (na sever) dlhý hrebeň Redikalné. Hlavný hrebeň pokračuje dvoma priehybami a terasovitými skalnými poľami až na vrchol Brestovej, z ktorej vybieha na oravskú stranu (severovýchod) holý skalnatý hrebeň Predného Salatína. Na liptovskej (južnej) strane uzatvára Bobroveckú dolinu. Z Brestovej najprv trávnatým, neskôr strmým, kamenistým, miestami sutinovým chodníkom zídeme do sedla Parichvost. Zo sedla strmým stúpaním po sutinovom hrebeni Salatína. Pod temenom je chodník miernejší, vedie po trávnatom hrebeni až takmer po rovine dosiahneme vrchol Salatína.

Náročnosť: náročná, prevýšenie: 1363m, celodenná

Na túre uvidíte:

  • Sedlo Pálenica
  • Brestová (1903m)
  • Salatín (2047m) - zo Salatína sa otvára široký a krásny pohľad na celý masív Západných a Vysokých Tatier

Varianty:

  • Jalovec (685m)- zltarázc. na Tokarinách [0:45] - Bobrovecká dolina (1006m) [1:20] - sedlo Pálenica (1573m) [2:00] - cervenaBrestová (1903m) [1:00] - Salatín (2048m) [0:45] - zelena Jalovská dolina [1:30] - zltarázc. na Tokarinách [1:20] - Jalovec [0:45]. Celkový čas [9:25].

Bobrovecká dolina, v pozadí vidieť Sivý vrch
Brestová
Zľava Malý Salatín, Salatín, Brestová
Salatín, pohľad z Malého Salatína

{backbutton}Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all