Vyhľadaj túruPodlesok - hrdlo Hornádu - tiesňava Kláštorská roklina

klastorska_roklina Podlesok - hrdlo Hornádu - tiesňava Kláštorská roklina | Slovenský raj | Turistika
Autor: Opioła Jerzy - vlastné dielo, CC BY 4.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Podlesok

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 236m


Trasa

Podlesok (545m) - modrá- Hrdlo Hornádu [0:20] (535m) - Kláštorná roklina, ústie [1:00] (548m) - zelena- Kláštorná roklina - Kláštorisko [0:50] (745m)- pod Kláštoriskom [0:15] (760m) - Hrdlo Hornádu [0:45] (535m) - modrá- Podlesok [0:20]. Celkový čas: [3:30].

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpa na Podlesku pri ústí Suchej Belej ideme po modrej značke smerom na východ popri objektoch reštaurácie. Objekty na lúke Košariská obchádzame z pravej strany až k rázcestiu. Pokračujeme vľavo k ústiu Veľkej Bielej vody do Hornádu. Toto miesto sa nazýva Hrdlo Hornádu. Naďalej postupujeme východným smerom. Za mostíkom vpravo sa dostávame k prvým stúpačkám v skalnej stene. Tu sa začína „chodník Horskej služby Prielom Hornádu“. Odtiaľ lúkou a lesom prichádzame k zrubovej chate, za ktorou prejdeme cez skalné rebro pomocou stúpačiek a reťazí. Kráčame ďalším úsekom chodníka lesom k stúpačkám pri Mníchovej jaskyni. Po chvíľke sa dostávame k reťazovému mostu, ktorým prechádzame na druhý breh Hornádu. Tam sa nachádza odpočinkové miesto – „zbojnícky kútik“. Strmým výstupom prekonávame miesto skalného odtrhu. Zo skalného rebra potom opäť schádzame dolu k rieke. Ďalším úsekom „stúpačiek nad lanovou lávkou“ prichádzame k lanovej lávke nad Hornádom pri ústí Kláštorskej rokliny.

Od orientačného stĺpa sledujeme zelenú značku, ktorá nás vedie riečiskom potoka k prvému vodopádu – vodopádu Objaviteľov. Za ním je menší vodopád Antona Straku a ďalej najvyšší vodopád v tiesňave – Dúhový vodopád. Pokračujeme cez pestré kaskády Gustáva Nedobrého až k Malému vodopádu. Za ním nasleduje Machový vodopád a chodník pokračuje už otvorenejšou dolinou k poslednému vodopádu – vodopádu Kartuziánov. Tento obchádzame chodníkom vľavo až na širšiu cestu, ktorou sa dostaneme na okraj poľany. Cez poľanu k orientačnému stĺpu na Kláštorisku. Farba značky sa nemení. Postupujeme krížom cez poľanu až na jej okraj. Tam sa pripájame na širokú cestu vedúcu miernym terénom až na výrazný výbežok hrebeňa. Postupujeme ďalej klesajúc širším chodníkom, križujúc niekoľko doliniek zbiehajúcich sa z Vtáčieho hrbu. Dostávame sa až na rázcestie nad miestom konania detských táborov.Odtiaľ kráčame ďalej lesom až na skalný výšvih. Po jeho zdolaní prechádzame cez mostík a dostávame sa k Hrdlu Hornádu. Značka sa mení na modrú. Prichádzame k rázcestiu a lúku Košariská (spolu s objektmi detského tábora), ktorá za ním nasleduje, obchádzame z ľavej strany. Pokračujeme ďalej smerom na západ popri objektoch reštaurácie až sa dostávame k orientačnému stĺpu na Podlesku. 

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie 236m, poldenná

Na túre uvidíte

 • Mníchova jaskyňa
 • Vodopád Objaviteľov
 • Vodopád Antona Straku
 • Dúhový vodopád
 • Malý vodopád
 • Kaskády Gustáva Nedobrého
 • Machový vodopád
 • Vodopád Kartuziánov

Fotogaléria

Podlesok
Hornád
Kláštorská roklina, ústie
Kláštorská roklina, Strakov vodopád

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 9.95 km
Stúpanie v úsekoch 2.6 km (26 %)
Klesanie v úsekoch 4.81 km (48 %)
Maximálna výška 781 m n.m.
Minimálna výška 545 m n.m.
Prevýšenie 236 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 250 m (sklon 9.6 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 250 m (sklon 5.2 %)
Maximálny sklon do kopca 19.7 % (v úseku 887 m)
Maximálny sklon z kopca 9.1 % (v úseku 2234 m, Pod Kláštoriskom -> Hrdlo Hornádu)

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

 • All
 • Hrady
 • Jaskyne
 • Turistika
 • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all