Vyhľadaj túru



Novoveská Huta - Čertova hlava - Pod Muráňom - Veľká Knola - Malá Knola - Novoveská Huta

sedlo_certova_hlava Novoveská Huta - Čertova hlava - Pod Muráňom - Veľká Knola - Malá Knola - Novoveská Huta | Slovenský raj | Turistika
Autor: Bielyvlk, CC BY-SA 3.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Novoveská Huta

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná


Trasa

Novoveská huta (560 m) - červená sedlo Čertova hlava (1051 m) [2:00] - modra sedlo Pukanec (1043 m) - rázcestie Pod Muráňom (1181 m) [1:00] - Veľká Knola (1266 m) [0:15] - rázcestie Malá Knola (1147 m) [0:15] - modrá sedlo Grajnár (1023 m) [0:30] - rázcestie Gretla (828 m) [1:00] - zelená Novoveská huta (560 m) [0:45]. Celkový čas [5:45].

Stredne náročná poldenná okružná túra. Zväčša vedie po kvalitných chodníkoch či lesných cestách.

Výškový profil

19novoveskahuta velkaknola malaknola novoveskahuta profil

Popis

Začíname na zastávke SAD v Novoveskej Hute, vydáme sa po červenej značke na západ smerom k časti obce Rybník, pričom kráčame v širšej doline potoka Holubnica stále po asfaltovej ceste. Pri Rybníku prejdeme na druhý breh potoka a pokračujeme po ceste na juhozápad. Neskôr z cesty odbočíme na chodník, ktorý sa stáča na juh a popri Hulianskom potoku nás vedie k Vojtechovej samote. Odtiaľ vystúpame až na sedlo Čertova hlava, kde si môžeme vychutnať krásny výhľad. Pokračujeme po žltej doľava cez les, prechádzame popod vrchol Haniskovej a klesáme do sedla Pukanec.



Teraz nás čaká mierne stúpanie lesným chodníkom na rázcestie Pod Muráňom, odkiaľ sa asi za 15 minút dostaneme do najvyššieho bodu našej cesty - vrchu Veľká Knola. Na jej nezalesnenom vrchole nás opäť poteší dobrý výhľad na panorámu Volovských vrchov. Na spiatočnú cestu sa vydáme po žltej, zostúpime na rázcestie Malá Knola a odtiaľ po modrej klesáme lesným chodníkom k sedlu Grajnár, kde sa nakrátko dostaneme na hlavnú cestu. My sa však vydáme ďalej po modrej na sever, mierne klesáme cez les do osady Štolvek (časť obce Hnilčík), znovu križujeme hlavnú cestu a popri nej sa dostávame do sedla Gretľa. Odbočíme po zelenej a strmo dolu cez les sa dostaneme do Novoveskej Huty. Po hlavnej ceste prejdeme potom súbežne s modrou značkou) k východisku našej túry - zastávke SAD.

Náročnosť: stredne náročná, poldenná

Na túre uvidíte

  • Sedlo Čertova hlava s krásnym výhľadom
  • Veľkú Knolu - najvyšší vrch Slovenského raja (leží v jeho ochrannom pásme), ktorý ponúka dobrý výhľad. Na jeho vrchu sa rozkladá Chránený areál Knola, kde žije napr. hlucháň či jariabok.

Mapa

19novoveskahuta velkaknola malaknola novoveskahuta mapa

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all