Vyhľadaj túruKláštorisko - Veľký Kyseľ - Klauzuly

klastorisko Kláštorisko - Veľký Kyseľ - Klauzuly | Slovenský raj | Turistika
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Kláštorisko

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 425m


Trasa

Kláštorisko (745m) - modrá- Kyseľ, rázc. (688m) [0:25] - zelena- Biskupské chyžky (1005m) [1:15] – Sokolia dolina, záver (1000m) [0:10] – Pod Bykárkou (1010m) [0:20]- modra- Klauzy (640m) [0:50]- zelena- Sokolia dolina, ústie (570m) [0:40] – Kyseľ, ústie (585m) [0:15] - modra- Kláštorisko, lúka (750m) [0:35] - modrá- Kláštorisko (745m) [0:10]. Celkový čas: [4:40].

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpa na Kláštorisku sa vydáme juhozápadným smerom širokou cestou na hrebeň nad tiesňavou Kyseľ. Z hrebeňa zostupujeme až k rázcestiu v Kyseli. Pokračujeme po zelenej značke. Prechádzame cez lávku do tiesňavy Veľký Kyseľ . Stúpame riečiskom a pomocou drevených rebríkov prichádzame k prvému skalnému stupňu tiesňavy. Nachádza sa tu Pawlasov vodopád, ktorý prekonáme pomocou drevených rebríkov. Približne po 100 m nás čaká ďalší skalný stupeň s vodopádom Ochrancov prírody, ktorý zdoláme pomocou kovového rebríka, stúpačiek a reťazí. V závere zúženej časti tiesňavy prechádzame popri scenérii výrazného skalného stupňa, z ktorého padá zľava Bočný vodopád.

Pred nami je teraz vodopád v Barikáde. Prekonáme ho 10 m dlhým kovovým rebríkom a po stúpačkách. Ďalej pokračujeme hore lesom popri studničke až k rázcestiu Biskupské chyžky (1 004 m). Farba značky sa nemení. Odbočujeme vľavo a kráčame zvlneným zalesneným terénom. Prechádzame popri drevených objektoch a dostávame sa na rázcestie Sokolia dolina- záver. Ďalej nás cesta vedie pohodlne zmiešaným lesom až k rázcestiu Pod Bykárkou. Odbočíme doľava. Teraz sledujeme žltú značku. Cesta vedie náročným terénom. Zostupujeme lesom a po ľavej strane miestami vidíme vyčnievajúce holé vápencové skaly. Dolinou Tomášovská Belá prichádzame až na rázcestie Klauzy. V tejto lokalite sa nachádza i vodná nádrž či studnička. Značka sa opäť mení na zelenú. Postupujeme na sever v smere toku Bieleho potoka. Miernym terénom sa cez niekoľko mostíkov dostávame k rázcestiu Sokolia dolina – ústie. Stále sa držíme zelenej značky a kráčame dolinou popri potoku. Cez niekoľko drevných rebríkov prichádzame k rázcestiu Kyseľ – ústie.Odtiaľ sa drevenou lávkou dostávame cez potok Kyseľ a po žltej značke stúpame ďalej doľava. Výstup týmto náročným a strmým úsekom cesty prekonávame za pomoci technických pomôcok, ktoré sú umiestnené v svahu. Dostávame sa k rázcestiu Kláštorisko – lúka. Pokračujeme po modrej značke miernym terénom cez lúčnu poľanu s výhľadmi na Vysoké Tatry. Za približne 10 minút sa dostávame priamo do Kláštoriska. 

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie 425m, poldenná

Na túre uvidíte

  • Pawlasov vodopád
  • Vodopád Ochrancov prírody
  • Vodopád v Barikáde

Fotogaléria

Kláštorisko - Kartuziánsky kláštor z konca 13. storočia
Sokolia dolina
Tomašovská belá - rebríky
Tomašovská Belá
Veľký Kyseľ - vodopád ochrancov

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 10.68 km
Stúpanie v úsekoch 4.32 km (40 %)
Klesanie v úsekoch 6.36 km (60 %)
Maximálna výška 1000 m n.m. ("Sokolia dolina, záver")
Minimálna výška 585 m n.m. ("Kyseľ, ústie")
Prevýšenie 425 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 514 m (sklon 11.9 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 514 m (sklon 8.1 %)
Maximálny sklon do kopca 25.2 % (v úseku 821 m, Kyseľ, ústie -> Kláš. horná lúka)
Maximálny sklon z kopca 22.7 % (v úseku 1550 m, Pod Bykárkou -> Klauzy)

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all