Kláštorisko - Sokolia dolina

sokolia_dolina Kláštorisko - Sokolia dolina | Slovenský raj | Turistika
Autor: Opioła Jerzy - vlastné dielo, CC BY 4.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Kláštorisko

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 440m


Trasa

Kláštorisko (745m) – modrá- Kláštorisko, lúka - modra- Kyseľ, ústie - zelena- Sokolia dolina, ústie - modra- Sokolia dolina, záver (1000m) - zelena- Pod Bykárkou (1010m) [0:20] - modra- Klauzy (640m) [0:50] - zelena- Sokolia dolina, ústie (570m) [0:40] - Kyseľ, ústie (585m) [0:15] - modra- Kláštorisko, lúka (750m) [0:35] - modrá- Kláštorisko (745m) [0:10]. Celkový čas: [5:40].

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpa na Kláštorisku sa vydávame po modrej značke miernym terénom cez lúčnu poľanu. Po 10 minútach sa dostávame na rázcestie Kláštorisko – lúka, odkiaľ sledujeme žltú značku. Pre nami je úsek náročného klesania, ktorý zdolávame pomocou technický pomôcok umiestených v svahu. Ďalej klesáme až sa dostávame drevenej lávke. Prechádzame na druhú stranu potoka Kyseľ, kde je orientačný stĺp Kyseľ – ústie. Tu sa značka mení na zelenú. Nasledujúci úsek cesty absolvujeme pomocou niekoľkých drevených rebríkov. Pokračujeme dolinou popri potoku až prichádzame k rázcestiu Sokolia dolina – ústie. Farba značky sa opäť mení na žltú, ktorá nás vedie širším údolím po chodníku i riečiskom potoka ku Skalnému vodopádu. Prejdeme ním stúpačkami a rebríkom. V období veľkých vôd, za dažďových prívalov možno vidieť pred Skalným vodopádom na pravej strane Bočný vodopád.

Za Skalným vodopádom pokračujeme chodníkom so značným stúpaním k Závojovému vodopádu. Prekonávame ho rebríkom, mostíkom a sústavou rebríkov v kolmej stene až na vyhliadkový mostík nad druhým zlomom vodopádu. Od mostíka prejdeme stúpačkami nad tretí zlom vodopádu a širšou časťou doliny k ďalšiemu- Vyšnému vodopádu. Cezeň prejdeme takisto rebríkmi a stúpačkami k ďalšiemu prahu doliny. Odtiaľ vedie širší chodník k rozvetveniu doliny. Vydáme sa pravou vetvou doliny zo začiatku širším chodníkom, neskôr cestou až na polianku s rázcestím. Z polianky vpravo mierne zvlneným terénom prídeme k zrubovej chate- záver Sokolej doliny. Ďalej nás cesta vedie pohodlne zmiešaným lesom po zelenej značke až k rázcestiu Pod Bykárkou. Odbočíme doľava. Teraz sledujeme opäť žltú značku. Cesta vedie náročným terénom. Zostupujeme lesom a po ľavej strane miestami vidíme vyčnievajúce holé vápencové skaly. Dolinou Tomášovská Belá prichádzame až na rázcestie Klauzy (643m). V tejto lokalite sa nachádza i vodná nádrž či studnička. Značka sa opäť mení na zelenú.Postupujeme na sever v smere toku Bieleho potoka. Miernym terénom sa cez niekoľko mostíkov dostávame k rázcestiu Sokolia dolina – ústie (572m). Stále sa držíme zelenej značky a kráčame dolinou popri potoku. Cez niekoľko drevných rebríkov prichádzame k rázcestiu Kyseľ – ústie(556m). Odtiaľ sa drevenou lávkou dostávame cez potok Kyseľ a po žltej značke stúpame ďalej doľava. Výstup týmto náročným a strmým úsekom cesty prekonávame za pomoci technických pomôcok, ktoré sú umiestnené v svahu. Dostávame sa k rázcestiu Kláštorisko – lúka (785m). Pokračujeme po modrej značke miernym terénom cez lúčnu poľanu s výhľadmi na Vysoké Tatry. Za približne 10 minút sa dostávame priamo do Kláštoriska. 

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie 440m, poldenná

Na túre uvidíte

  • Skalný vodopád
  • Závojový vodopád
  • Vyšný vodopád

Fotogaléria

Kláštorisko - Kartuziánsky kláštor z konca 13. storočia
Sokolia dolina
Závojový vodopád
Skalný vodopád v Sokolej doline

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 11.34 km
Stúpanie v úsekoch 4.91 km (43 %)
Klesanie v úsekoch 6.43 km (57 %)
Maximálna výška 1010 m n.m. ("Pod Bykárkov")
Minimálna výška 570 m n.m. ("Sokolia dolina, ústie")
Prevýšenie 440 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 668 m (sklon 13.6 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 668 m (sklon 10.4 %)
Maximálny sklon do kopca (v úseku 821 m, Kyseľ, ústie -> Kláš. horná lúka)
Maximálny sklon z kopca (v úseku 821 m, Kláš. horná lúka -> Kyseľ, ústie)

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all