Vyhľadaj túruČingov - Tomášovský výhľad - Kláštorná roklina - Kláštorisko

klastorna_roklina Čingov - Tomášovský výhľad - Kláštorná roklina - Kláštorisko | Slovenský raj | Turistika
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Čingov

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 255m


Trasa

Čingov (495m) - modraTomášovský výhľad (645m) [1:00] - modraTrstený potok [0:50]- červenáLetanovský mlyn [0:05] - modráKláštorná roklina (548m) [0:45] - zelenaKláštorisko (745m) [0:50] - modráKláštorisko lúka (750m) [0:10] - modraKyseľ, ústie (585m) [0:25] - zelenaBiely potok, rázcestie (510m) [0:40] - modráLesnica, ústie [0:20] - Čingov [0:10]. Celkový čas: [5:10].

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpu na Čingove vyjdeme vpravo hore na skalný výbežok, odkiaľ vľavo hrebeňom vystúpime na malú lúku. Z nej po ľavej strane pokračujeme úbočím Ludmanky, okolo skalných útvarov Ihla a Kazateľnica. Miernym stúpaním smerujeme na skalnú terasu Tomášovského výhľadu. Prejdeme okrajom galérie západným smerom až na rázcestie vpravo na okraji lesa. Ľavým krajom lúky sa potom dostaneme až k vysokému lesu. Odtiaľ sa presúvame, traverzujúc pod vrcholom Majerskej, až na vyhliadku. Z nej nás chodník plný serpentín dovedie dolu, do údolia Trsteného potoka pri Letanovskom mlyne. Od orientačného stĺpu sa chvíľu držíme modrej značky. Tá nás vedie lúkou medzi súkromnými chatami. Prichádzame k brehu Hornádu a na jeho druhú stranu prechádzame reťazovou lávkou „nad Letanovským mlynom“. Od nej smerujeme strmo hore k ďalšej lávke.

Po jej prekonaní sa mierne namáhavým terénom dostávame do riedkeho lesa a chodník nás vedie priamo do ústia Zelenej doliny. Pokračujeme ďalej až k reťazovej lávke, ktorou prechádzame na druhý breh Hornádu. Nasledujú stúpačky „nad Zelenou“ a hneď po nich stúpačky „pri záreze“. Po ich absolvovaní postupujeme striedavým zvlneným terénom opäť k brehu Hornádu. Prechádzame cez lávku a dostávame sa do ústia Kláštorskej doliny. Od orientačného stĺpa sledujeme zelenú značku, ktorá nás vedie riečiskom potoka k prvému vodopádu – vodopádu Objaviteľov. Za ním je menší vodopád Antona Straku a ďalej najvyšší vodopád v tiesňave – Dúhový vodopád. Pokračujeme cez pestré kaskády Gustáva Nedobrého až k Malému vodopádu. Za ním nasleduje Machový vodopád a chodník pokračuje už otvorenejšou dolinou k poslednému vodopádu – vodopádu Kartuziánov. Tento obchádzame chodníkom vľavo až na širšiu cestu, ktorou sa dostaneme na okraj poľany. Cez poľanu k orientačnému stĺpu na Kláštorisku. Žltá značka nám teraz ukazuje smer pomedzi zrubové chaty a potom vpravo okrajom poľany.Dostávame sa na rázcestie odkiaľ serpentínami zostupujeme po úbočí až na rázcestie pri ústí tiesňavy Kyseľ. Naša cesta vedie ďalej po zelenej. Cez niekoľko mostíkov vedúcich ústím Bieleho potoka sa dostávame až do ústia Bieleho potoka. Odtiaľ sledujeme opäť modrú značku a na ľavom brehu znovu prechádzame popri skalných útvaroch Ihla a Kazateľnica. Odtiaľ nás široká cesta ponad Hornád dovedie až k mostíku nad sútokom riek Lesnica a Hornád. Prejdeme na druhý breh k poslednej lávke cez rieku. Za ňou vchádzame do chatovej oblasti. Východným smerom sa pomedzi chaty dostávame k východiskovému bodu na Čingove. 

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie 255m, poldenná

Na túre uvidíte

 • Ihla a Kazateľnica - skalné útvary na južnom svahu Ludmanky nad údolím rieky Hornád, ktoré sú používané ako cvičné horolezecké skaly
 • Vodopád Objaviteľov
 • Vodopád Antona Straku
 • Dúhový vodopád
 • Kaskády Gustáva Nedobrého
 • Malý vodopád
 • Machový vodopád
 • Vodopád Katuziánov

Fotogaléria

Čingov
Ihla a Kazateľnica
Tomášovský výhľad
Kláštorisko
Dúhový vodopád
Kláštorská roklina
Malý vodopád

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 13.85 km
Stúpanie v úsekoch 9.92 km (72 %)
Klesanie v úsekoch 3.93 km (28 %)
Maximálna výška 784 m n.m. ("Kláš. horná lúka")
Minimálna výška 507 m n.m. ("Čingov")
Prevýšenie 277 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 402 m (sklon 4.1 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 402 m (sklon 10.2 %)
Maximálny sklon do kopca 19.7 %
Maximálny sklon z kopca 27.7 %

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

 • All
 • Hrady
 • Jaskyne
 • Turistika
 • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all