Vyhľadaj túru



Vápenná (Roštún) (752 m)

Vapenna_front Vápenná (Roštún) (752 m)  | Malé Karpaty | Turistika
Autor: Stanislav Doronenko, CC BY 3.0
Oblasť: Malé Karpaty

Východisko: Sološnica, Plavecké Podhradie

Náročnosť: stredná

Trvanie: krátka (menej ako 4h)

Prevýšenie: 527m


Nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie, v časti Pezinské Karpaty, sa vypína tretí najvyšší vrch Malých Karpát – Vápenná. Patrí medzi najkrajšie malokarpatské 7–stovky a zároveň ponúka najkrajšie výhľady. Jej úzky bralnatý hrebeň tvoria vápence a dolomity. Trasa na vrchol vedie okolo Malej Vápennej (573 m).

Kedysi sa dalo prejsť celým hrebeňom Vápennej po červenej turistickej značke. Chodník viedol po skalnej hrane, pričom sa naokolo otvárali nádherné výhľady. Dnes je trasa obmedzená,  lebo Vápenná je súčasťou NPR Roštún. Oficiálne sa dá prejsť len SV časťou hrebeňa.

Východisko na túru

Obec Sološnica - po Zelená zelenej značke, smerom na Malú Vápennú, kde je napojenie na Červená červenú značku;  Dĺžka trasy – menej ako 5 km, túra trvá približne 1 h 45 min alebo
po Žltá žltej značke popri Sološnickom potoku, neskôr napojenie na Červená červenú značku, tá vedie priamo na Vápennú

Obec Plavecké Podhradie - po Žltá žltej značke, dĺžka trasy aj čas sú približne rovnaké



Alternatívna spiatočná trasa - po Červená červenej značke cez vrch Klokoč (661,3 m n. m.) – na Amonovu lúku – odtiaľ po Modrá modrej značke cez Plavecký hrad – a naspäť do Plaveckého Podhradia. Trasa nie je náročná, prevýšenie je však dosť veľké, celý čas sa stúpa do kopca, treba mať dobrú kondíciu.

Parkovanie

  • Sološnica – pri dome číslo 199 (je vhodné použiť navigáciu)
  • Plavecké Podhradie – na druhej odbočke zabočiť vľavo, nasleduje dlhá cesta smerom do kopca, na jej konci je parkovisko. Priamo z neho vedie Zelená zelená značka na vrch Vápenná.

vapenna vyhlad

Foto: Stanislav Doronenko, CC BY 3.0

Zaujímavosti v okolí Vápennej

Rozhľadňa 

Od roku 2003 stojí na Vápennej 5 m vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku. Na  malú oceľovú plošinu vedie chránený kovový rebrík, nad vyhliadkovou plošinou je 2-ramenný kríž a slovenská zástava. Domáci volajú rozhľadňu „Roštún“, čo bolo aj pôvodné meno vrchu Vápenná. Niektoré mapy tento názov uvádzajú doteraz.

Rozhladna rostun

Foto: Lure – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0

Po výstupe sa možno zapísať do vrcholovej knihy.

O pôvode názvu Roštún je veľmi málo informácii.

Pre zaujímavosť – niektoré zdroje uvádzajú, že miestna šľachta v období romantizmu dávala vrchom, lúkam, zaujímavým útvarom cudzokrajné názvy, napr. Amonova lúka, Mon Repos.

Pokiaľ by sa jednalo o nemecký výraz Rachsturm, ktorý sa spomína v sprievodcovi z roku 1935, znamenal by názov „Rachova veža“, pričom turm = veža, Rach = meno a  "s" znamená vlastníctvo (jeho). V nemčine sa však vrchom nedávali pomenovania podľa „veže – Turm“ (názov bol pravdepodobne skomolený).

Inú možnosť predstavuje názov Rochstein, kde názvy končiace na – „štún“ (Pajštún, Roštún) majú vlastne nemeckú koncovku „stein – štún“, čo je kameň, čiže Rochov kameň.

Z plošiny je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec. Rozsiahle okolité lesy, bez akejkoľvek zástavby, vytvárajú dojem pravej divočiny.

Mapa

Neprístupné, ale zaujímavé...

NPR Roštún

NPR Roštún patrí do katastrálneho územia obcí Sološnica a Plavecké Podhradie. Nachádza sa v podcelku Pezinské Karpaty, v časti Bukovská brázda, južne od Plaveckého Podhradia. V rezervácii platí 5. stupeň ochrany a je  to najrozsiahlejšie maloplošné chránené územie v Malých Karpatoch. Vyhlásili ju v roku 1953 na ploche 109 ha, po novelizácii v roku 1988 sa jej rozloha zväčšila na 333,31 ha. Dnes zaberá celú plochu hlavného hrebeňa Veľkej Vápennej, bralá Malej Vápennej a Čertovu dolinu.

V NPR sa chránia povrchové krasové javy – škrapy, skalné veže, suché doliny (napr. Čertova dolina), ale aj puklinové priepasti a jaskyne podzemného krasu (napr. jaskyňa Haviareň). Pod ochranou sú tiež zachované bukové, javorové lesy, niektoré stromy dosahujú vek okolo 160 rokov.

Z chránených rastlín na skalnatom podloží rastie prvosienka holá (Primula auricula), kosatec dvojfarebný (Iris variegata), hniezdia  tu vzácne vtáky sokol rároh (Falco cherrug), sokol sťahovavý (Falco peregrinus), orol krikľavý (Aquila pomarina). Bohaté zastúpenie majú aj motýle, chrobáky a iné druhy fauny ...

Jaskyňa Haviareň (730 m)

Je to najhlbšia a najvyššie položená jaskyňa Plaveckého krasu, s pôvodným vstupom vo výške 730 m. Nachádza sa pod vrchom Vápenná a domáci ju volajú „Hevírňa“. Podľa mapových dokladov bola známa už začiatkom 19.storočia. Na príkaz grófa Pálffyho vystrieľali a vysekali vo výške 698 m nový vchod na dostupnejšom mieste. Gróf totiž jaskyňu používal na uskladňovanie ulovenej zveriny, lebo priemerná teplota tu dosahuje po celý rok 4°C.  

Názov Haviareň  vznikol pravdepodobne podľa dvoch haviarov, ktorí nový vchod vysekali a vraj im to trvalo „10 rokov“. Táto rozsadlinovo – korózna jaskyňa je dlhá okolo 230 m, hlboká asi 80 m. Najväčší priestor vysoký 30 m dostal meno „Fľaškový dóm“.

Jaskyňa je neprístupná verejnosti, lebo tu zimujú vzácne druhy netopierov (vrápenec veľký, netopier čierny). Raz do roka ju však možno navštíviť, a to 8. mája počas Dňa otvorených dverí. Inak vchod z bezpečnostných dôvodov uzatvárajú oceľové dvere.

Malá Vápenná – Malý Roštún (573 m)

Malá Vápenná akoby zostala v tieni svojej „Veľkej“ menovkyne. Nevedie na ňu žiadna oficiálna turistická trasa, nachádza sa však len kúsok od Zelená zeleno značenej trasy smerujúcej na Vápennú. Ak chcete navštíviť tento vrch, je potrebné použiť GPS a turistickú mapu v mobile.

Strmé skalné steny Malej Vápennej kedysi využívali skalolezci, dnes je lezenie zakázané, lebo skaly sa drobia a rozpadávajú. Svedčí o tom suťovisko pod skalnými stenami. Navyše oblasť patrí do ŠPR Roštún.

Čertova dolina

Hlboký dolinový zárez pod Vápennou, ktorý lemujú skalné veže bizarných tvarov. Dno neprístupnej doliny je skryté pred zrakmi turistov, pretože patrí do NPR Roštún a platí tu najvyšší, 5.stupeň ochrany.

Trasa vedie po hrebeni Čertovej doliny, mimo hlavnú turistickú oblasť, chodník je málo vychodený.

Jaskyňa Pri kríži (iné názvy Roštún alebo Devina) 612 m

Medzi vrchmi VápennáKlokoč, v lesnej úžľabine smerom na Mesačnú lúku, sa nachádza prepadlina a na jej dne je vstup do jaskyne „Pri kríži“. Jaskyňa je dlhá okolo 127 m, hlboká 20 – 24 m. Je puklinová (zlomová), veľmi úzka – typu plaziviek, na niektorých miestach je poznačená vodnou eróziou. Má peknú výzdobu. Cítiť z nej prúdenie chladného vzduchu. Je verejnosti neprístupná, v okolí je prameň vody a stôl s lavicami na oddych.

Jaskyňa je neďaleko Červená červeno značenej turistickej trasy, ktorá vedie po hrebeni Vápennej. Nachádza sa niekoľko sto metrov od známej vyvieračky na Mesačnej lúke. V okolí jaskyne je niekoľko závrtov. Opäť pomôže GPS a mapa v telefóne.

Múr Pod Vápennou  (372 m)

Zaujímavý, umelo vytvorený kamenný múr v lesoch Malých Karpát, kúsok pod hrebeňom Vápennej. Je dlhý okolo 1,5 km, začína pod Malou Vápennou a končí nad Sološnicou. Kamene sú naukladané na seba v šírke asi 1,5 m. Na niektorých miestach je múr vysoký až 3 m, niekde sa však úplne stráca.

Múr dalo postaviť  panstvo ako „záskok“ na hraniciach urbáru a panských pozemkov, aby zver z urbárskych pozemkov mohla preskočiť na panské majetky. Používali ho pravdepodobne pri poľovačkách. Z údolia nahnali zver až k múru, vyplašené zvieratá ho preskočili, späť sa však už nemohli dostať a tak sa stali ľahkou korisťou lovcov.

Táto zaujímavá atrakcia sa nachádza mimo značených chodníkov a dosť ťažko sa hľadá. Múr možno uvidieť z trasy pôvodnej Červená červeno značenej trasy. Dobrá je pomoc GPS a mapy.

 

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all