Trenčiansky filmový festival HoryZonty privíta divákov po osemnástykrát

horyzonty_2023 Trenčiansky filmový festival HoryZonty privíta divákov po osemnástykrát | Podujatia
Začiatok: 2023-11-09 19:00

Koniec: 2023-11-11 21:00

Kategória: Filmový festival, Premietanie filmov


Prípravy na 18. ročník Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sú v týchto dňoch už v plnom prúde. Návštevníkom podujatie opäť ponúkne najnovšie outdoorové filmy, prezentácie, besedy a výstavy, chýbať nebude premietanie pre školy, ani pestrá paleta sprievodných podujatí. Festival sa bude konať tradične druhý novembrový týždeň,  9. až 11. novembra 2023, v Dome armády v Trenčíne.

Organizátori vyberajú z takmer 70-tky snímok

K dôležitým medzníkom v maratóne festivalových príprav patrí výber postupujúcich súťažných filmov. Medzi vyhlásením filmovej súťaže a  uzávierkou prihlasovania uplynuli viac ako štyri mesiace a do 31. augusta využilo príležitosť zapojiť sa cez 60 filmových tvorcov. Po 16-tich rokoch od vzniku festivalu organizátori minulý rok po prvý raz dali šancu zabojovať o filmové ceny aj zahraničným autorom. Grand prix 1. ročníka medzinárodnej filmovej súťaže v roku 2022 putoval do Veľkej Británie autorovi filmu „Amazonský Olymp“ Mattovi Pycroftovi. Cenu divákov získala snímka slovenského tvorcu Adama Lisého „Po červenej domov“. „Tento rok máme prihlásených viacero filmov zo zámoria, USA, Kanady, Nového Zélandu, samozrejme aj snímky európske a slovenské. V kvantite nechýba kvalita, no žiaľ do troch festivalových dní sa dokáže zmestiť len cca 30 filmov,“ približuje riaditeľka festivalu Mária Dutková, pod ktorej drobnohľadom sa v priebehu niekoľkých týždňov ocitnú všetky prihlásené filmové diela. Niekedy je to práve dĺžka filmu, ktorá rozhodne o tom, ktorá snímka nakoniec do programu bude zaradená, a ktorá nie. „Tak ako všade aj medzi návštevníkmi sú preferencie rôzne, záleží nám na tom, aby bol program pestrý, aby si každý prišiel na svoje,“ objasňuje M. Dutková.

Hosťa našli vo filme

Výberu hostí venujú organizátori veľkú pozornosť. Niekedy sú to výnimočné športové výkony, ktoré ich inšpirujú k osloveniu hosťa, niekedy k tomu prispeje náhoda. Tak tomu bolo aj v prípade Gustáva Stibranyiho. „Po vzhliadnutí filmu „Gustov americký sen“ o takmer 26-tisíc kilometrov dlhej „cyklotúre“ naprieč celou Severnou a Južnou Amerikou, bolo jasné, že o tomto projekte a inšpiratívnom a sympatickom človeku by sme sa radi dozvedeli viac,“ približuje M. Dutková výber jedného z festivalových hostí. Príbeh aktívneho 70-tnika Gusta a jeho 284-dňová cesta Pacifickou magistrálou, ktorú ako prvý človek na svete prešiel na e-biku, je príkladom toho, že aj vo vyššom veku, či dokonca práve vtedy, si človek môže začať plniť svoje sny.

Kto bude ďalším hosťom sa dozvieme v najbližších dňoch a týždňoch. „Komunikovať s hosťami v letnom období je zdĺhavé, pretože pre mnohých z nich je práve táto časť roka sezónou tréningu, pretekov alebo absolvovania svojich projektov,“ vysvetľuje M. Dutková. Isté je, že prezentácie hostí budú tak ako po minulé roky súčasťou všetkých troch festivalových večerov, organizátori opäť plánujú aj kratšie besedy v popoludňajších filmových blokoch. 

Fotosúťaž má v hľadáčiku dobrodružstvo V rámci festivalu sa budú opäť konať aj súťaže a workshopy sekcie „Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých“, niektoré z nich sú na programe už niekoľko dní pred samotným festivalom. HoryZonty, budú zdobiť aj autorské fotovýstavy s outdoorovou tematikou a tradičná výstava najlepších súťažných fotografií, tentoraz na tému „Dobrodružstvo“. Propozície a podmienky súťaže sú zverejnené na stránke festivalu www.horyzonty.sk, uzávierka zasielania fotografií je 23. októbra.

Festival HoryZonty aj tento rok ponúkne návštevníkom možnosť zažiť zaujímavé aktivity v centre mesta. Pre všetky vekové kategórie sú určené bežecké preteky a nosičská súťaž na Farských schodoch, veľkému záujmu detí sa teší bicyklová súťaž Tour de HoryZonty. Novinkou budú aj ďalšie nesúťažné aktivity určené najmä pre deti, ktoré doplnia sobotné sprievodné podujatia.

Jana Lesajová

Kontakt pre médiá:

PR manažérka festivalu HoryZonty / Zuzana Ivaničková

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. +421 948 390 099

 www.horyzonty.sk

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all