Lesnica (492 m – zamagurská goralská obec, ležiaca v doline Lesnického potoka, je jednou z najstarších obcí v tejto oblasti, prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1297. Obyvatelia sa venujú poľnohospodárstvu a pastierstvu, rezbárstvu a tkaniu, časť z nich je v súčasnosti zamestnaná v turistickom ruchu. 

Kostol v Lesnici

Autor: Jerzy Opioła, vlastné dielo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lesnica_a3.jpg?uselang=sk

V obci sa je postavený rímskokatolícky kostol zo 17. storočia vybudovaný na gotických základoch, nachádza sa tu aj niekoľko pôvodných dreveníc a časť obyvateľstva ešte nosí menej zdobený goralský kroj.

V katastri obce Lesnica je aj prístavisko, kde končí splav Dunajca. V obci je turistická chata Pieniny, ktorá poskytuje ubytovanie stravovanie a organizuje splavy a výlety do okolia s dobrým jedlom a goralskou muzikou. Obec Lesnica leží v blízkosti Prielomu Lesnického potokaPrielomu Dunajca, ktoré je možno navštíviť pešo či na bicykli (požičovňa bicyklov sa nachádza pri prístavisku pltí), pekná prechádzka je i popri Dunajci až do poľskej Szczawnice.

Splavy na DunajciNajobľúbenejšou atrakciou je nepochybne splav Dunajca  na drevených pltiach, ktorý začína buď v Spišskej Starej Vsi, Majeroch alebo v Červenom Kláštore. Z Lesnice je možnosť odviezť sa do Červeného Kláštora a Majerov autobusom, ktorý premáva kyvadlovo.

 

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all