Vyhľadaj hrad, zámok, zrúcaninu

Kraj
Prístup
Typ

Kaštieľ Svätý Anton


POISTENIE DO HÔR. Idete do hôr na turistiku? Neriskujte, poistite so ONLINE. Poistenie na 1 deň 0,70€.
svaty_anton Kaštieľ Svätý Anton | Hrady a zámky
Autor: Macdale - vlastné dielo, CC BY-SA 3.0
Typ: Kaštieľ

Kraj: Banskobystrický

Prístup: do 10 min

Expozícia: Áno

Sprievodca: Áno

Vstupné: Áno


Kaštieľ Svätý Anton označovaný aj ako Kaštieľ Antol alebo Koháriovský sa nachádza v obci Svätý Anton, pár kilometrov od Banskej Štiavnice. Kaštieľ bol postavený v roku 1744 v neskoro barokovo – klasicistickom slohu. V okoli kaštieľa je rozsiahly anglickým park.

Kaštieľ Svätý Anton, Svätý Anton, GPS: 48.421396, 18.942861

História

Na mieste kaštieĺa bol pôvodne postavený hrad - menšia opevnená stavba tzv. castellum. Prvé zmienky o hrade siahajú do 15. storočia, keď obec vlastnili bratia Kazovci. Hrad plnil ochrannú úlohu v druhej polovici 16. storočia, keď sa začínala prejavovať hrozba tureckých nájazdov na Slovensko. V roku 1744 na mieste staršieho hradu dal príslušník rodu Koháriovcov postaviť neskorobarokový kaštieľ - jednoposchodový štvorkrídlový objekt s obdĺžnikovým nádvorím. 

Objekt

Klenutý podjazd s priehľadom do nádvoria vedie na reprezentačné schodište, ktorého architektúru doplnili maliarskymi a sochárskymi dielami odzrkadľujúcimi vplyvy talianskeho a rakúskeho umenia. 

O kaštieli sa traduje, že jeho stavba symbolizovala kalendárny rok – má 4 brány (= ročné obdobia), 12 komínov (= mesiacov), 52 izieb (= týždňov) a 365 okien (= dní). Dnes, po prestavbe to však už nie je možné potvrdiť.  Kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami z 18. storočia. Do kompozície parku začlenili rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko.Pri hlavnej ceste pred odbočkou ku kaštieľu sa nachádza kaplnka sv. Jána Nepomunckého. Od roku 1985 je kaštieľ Svätý Antonevidovaný ako národná kultúrna pamiatka.

Povesti a legendy

Kalendárna symbolika

V 18.storočí boli majiteľmi kaštieľa Koháriovci, ktorí ho dali v roku 1774 prestavať do dnešnej barokovo-klasicistickej podoby. Boli to ľudia veľmi vzdelaní, zaujímali sa o prírodné vedy, ale aj o okultizmus. Preto niet divu, že pri prestavbe použili zaujímavú časovú symboliku.

  • 4 brány predstavovali 4 ročné obdobia
  • 7 arkád (klenieb) 7 dní v týždni
  • 12 komínov počet mesiacov v roku
  • 52 izieb počet týždňov v roku
  • 365 okien počet dní v roku

Dnes už celú túto symboliku neuvidíme, lebo ju narušili stavebné úpravy kaštieľa v 19.storočí.

Zmiznuté okno

Kaštieľ vo Svätom Antone bol postavený ako časový kalendár. Podľa povesti mal kedysi 366 okien. Jedno okno však za podivných okolností zmizlo.

V tom čase obýval kaštieľ Ištván Kohári. Bol to zvláštny človek. Múdry, vzdelaný, ale čudák. Zaujímali ho nadprirodzené javy, existencia duchov, tajomstvá života a smrti. Veril, že v koháriovskej bohatej knižnici je ukrytá „kniha kníh“, kde sú opísané všetky tajomstvá sveta.

Istvan Kohari
Ištván Kohári

Jedného dňa sa so svojim chrtom Darkom, prechádzal okolo kaštieľa. Hrdo si obzeral peknú stavbu, až mu zrak padol na množstvo okien. Zrazu ho prepadla neodolateľná túžba zistiť, koľko ich je. Začal počítať najskôr vonkajšie, potom z nádvoria vnútorné. Narátal ich 366. Počet ho prekvapil, lebo otec mu tvrdil, že ich je len 365. Aby sa nepomýlil, okná v každej miestnosti si označil. Urobil si presný zoznam miestností, aj okien. Označené okná zvonku znovu spočítal. Prekvapený zistil, že jedno okno nie je označené.

Tušil, že v kaštieli sa nachádza nejaká tajná miestnosť. Prehľadal každý kútik, ale nič nenašiel. Služobníctvo nič nevedelo, a matka mu až na veľké naliehanie prezradila, že v kaštieli je naozaj tajná miestnosť, ktorú dal jeho otec zamurovať, lebo sa v nej diali strašné veci.

Odvtedy Ištván nemohol spávať, znovu prehľadával celý zámok, preklepkával každú stenu. Nazrel za všetky gobelíny, zrkadlá, skrine. Zrazu sa v poľovníckej sále zastavil pred obrovským obrazom, ktorý visel od stropu po podlahu. Bola na ňom podobizeň jeho predka grófa Andreja Koháriho, ktorý dal kaštieľ v rokoch 1744 – 1750 postaviť. Odsunul obraz a objavil tajné dvere. Za nimi však bola pevná stena. Privolaní murári urobili do steny dieru a Ištván vošiel do miestnosti. Bol tu stôl, kreslo a  police s mnohými knihami. Okno bolo začiernené.

Zobral zo stola prvú knihu na ktorú natrafil, otvoril ju a zrazu sa začali diať pekelné veci. Jačavý zvuk, padajúce knihy, lietajúce predmety, silný zápach ho úplne ochromili. Len z diaľky začul matkin príkaz, aby knihu okamžite zatvoril. Keď sa mu to s vypätím posledných síl podarilo, okamžite nastalo ticho. Aj keď murári dvere hneď zamurovali, v kaštieli sa odvtedy diali čudné veci. V komnatách sa rozliehal lomoz a rinčanie, bolo počuť kroky, dvere sa samé otvárali.

Nedalo sa  tam žiť,  a preto zavolali z Prahy starého mnícha – vyháňača duchov. Prišiel ticho a nečakane, bol drobný, oblečený v čiernej sutane. V kaštieli sa pohyboval, akoby tu už bol. A veru aj bol, pred rokmi ho zavolal Ištvánov otec. Vyháňač vzal do rúk paličky ponorené do svätenej vody a za tichého mumlania  začal nimi robiť čoraz väčšie kruhy. Na palice sa  namotávali temné bytosti v podobe čierneho dymu. Mních palice zlomil, hodil ich do veľkého dubového suda, priklincoval vrchnákom. Sud rýchlo odpratali do tajnej komnaty a rýchlo ju pevne zamurovali. Celý kaštieľ poriadne vydymili horiacou šalviou.  

Starý mních nečakal, kým sa mu poďakujú, nevzal si ani ponúkanú odmenu. Tak tajomne a ticho ako prišiel aj odišiel. Odvtedy bol v kaštieli pokoj. Len Ištván sa čudoval, lebo nech rátal koľko chcel,  narátal vždy len 365 okien, jedno okno zmizlo.

Ako zvieratá potrestali Františka Koháriho

Kaštieľ Svätý Anton sa nachádza v Štiavnických vrchoch, ktoré okrem nerastného bohatstva oplývajú aj množstvom všakovakej zveri. Preto sa netreba čudovať, že šľachtici zo Svätého Antona chodili veľmi radi na poľovačky.

František Jozef Kohári, posledný mužský potomok rodu Koháriovcov, bol tiež náruživým poľovníkom. Obávali sa ho všetky zvieratá v širokom okolí, lebo chodil poľovať aj v období, kedy sa loviť nesmelo. Zvieratá chceli Františka potrestať, a tak uniesli jeho dcérku. Zasadal veľký zvierací súd. Po dlhom jednaní sa zvieratá dohodli, že dievčatko je nevinné a nemôže pykať za chyby svojho otca.

Nad Františkom však predsa len vyriekli rozsudok. Priali si, aby jeho rod vymrel po meči. A naozaj. Jeho jediný syn zomrel a keď sa dcéra vydala, kaštieľ vo Svätom Antone získali Coburgovci.

Coburgove hlucháne

Ferdinand Coburg
Ferdinand Coburg

Aj táto povesť je spojená s poľovníctvom. Rozpráva o poslednom obyvateľovi kaštieľa – bulharskom cárovi Ferdinandovi Coburgovi.

Ferdinand tiež veľmi rád poľoval, a to nielen v Štiavnických vrchoch, ale aj v okolí Muránskeho hradu. Jedného dňa pri Muráni stretol cigánku a nechal si veštiť budúcnosť. Cigánka dlho pozerala na jeho pestovanú dlaň. Napokon mu predpovedala, že v tom roku, v ktorom zastrelí hlucháňa, nezomrie. Odvtedy Ferdinand vždy dbal, aby každý rok zastrelil aspoň jedného hlucháňa.

Ako to bolo naozaj?

V zbierkovom fonde múzea sa síce nachádza 88 trofejí hlucháňov, ale ulovili ich viacerí poľovníci. Ferdinand Coburg sa v roku 1944 odsťahoval do Nemecka, kde o 4 roky zomrel. Dožil sa 87 rokov. No a hlucháne dnes patria medzi ohrozené druhy a sú zákonom chránené.

Tajomná pani z obrazu

Tento príbeh rozprával spisovateľ Juraj Spitzer, ktorý vo Svätom Antone v 80-tych rokoch kompletizoval archív.

V budove, ktorá patrila ku kaštieľu, pracoval často dlho do noci. Raz neskoro v noci sa mu zazdalo, že do miestnosti cez zatvorené dvere vošla dáma oblečená v historických šatách. Prihovorila sa mu po francúzsky a rukou pokynula, aby ju nasledoval. Nevedel, či sa mu to sníva, alebo má príliš unavené oči, a tak zostal sedieť. Pani zmizla tak ticho ako sa objavila.

Udalosť mu nedala spávať a tak si začal pozorne prezerať všetky portréty bývalých obyvateľov kaštieľa. Na jednom z nich spoznal tajomnú dámu, ktorá ho vtedy v noci navštívila. Darmo potom každú noc na ňu čakal, už nikdy sa mu nezjavila.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all
Hrad Červený kameň
Červený Kameň sa nachádza na JV svahu Malých Karpát, asi 2 km JZ od obce Častá, nad osadou Píla. Patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie hrady na Slovensku. Postavili ho nad strmým svahom doliny...
Viac info
Plavecký hrad
Zrúcanina Plaveckého hradu stojí nad obcou Plavecké Podhradie, na vápencovom výbežku vrchu Pohanská, na západnom okraji Malých Karpát. Hrad postavili na strategicky významnom mieste, ako kráľovskú...
Viac info
Tematínsky hrad (Tematín)
Tematín je malebná zrúcanina v JZ časti pohoria Považský Inovec , v katastri obce Lúka, neďaleko Piešťan. Predpokladá sa, že vznikol ako kráľovský hrad, po roku 1242 , tesne po tatárskom...
Viac info
Hrad Korlátka (Cerovský hrad)
Korlátka je zrúcanina gotického hradu na krátkom skalnatom zalesnenom výbežku, na západnej strane Malých Karpát. Vypína sa nad záhorskou obcou Cerová (Lieskové) – časť Rozbehy. Prvá zmienka o hrade...
Viac info
Hrad Ostrý Kameň
Hrad Ostrý Kameň sa nachádza na hlavnom hrebeni Zárub, nad obcou Buková, neďaleko Smoleníc. Môže sa popýšiť niekoľkými zaujímavosťami. S výškou 576 m n. m. je najvyššie položeným hradom v Malých...
Viac info
Hrad Šášov
Hrad Šášov sa nachádza na severnom okraji Štiavnických vrchov, vypína a na brale nad meandrom Hrona. Rok vzniku hradu nie je známy, predpokladá sa polovica 13. storočia. Prvá písomná zmienka je až z...
Viac info
Súľovský hrad
Súľovský hrad je zrúcanina hradu v Súľovských skalách. Hrad bol postavený v prvej polovici 15. storočia ako strážny hrad na ochranu obchodnej cesty. Hrad sa týči na mohutnom skalnom bradle vo výške...
Viac info
Oponický hrad
Oponický hrad je zrúcanina hradu na západnom výbežku pohoria Tríbeč, asi 2 km juhovýchodne od obce Oponice. Postavený bol asi v druhej polovici 13. storočia, prvá písomná zmienka je z roku 1300....
Viac info
Gýmeš
Hrad Gýmeš je rozsiahla zrúcanina hradu v pohorí Tríbeč, asi 5 km od obce Jelenec (pôvodne Gýmeš). Postavený bol v polovici 13. storočia na vrchu Dúň vo výške 514m. Prvá písomná zmienka je z roku...
Viac info
Hrad Hrušov
Hrad Hrušov je zrúcanina gotického hradu v pohorí Tríbeč, neďaleko Topoľčianok. Leží v nadmorskej výške 488m neďaleko vrchu Skalka, na osamotenom skalnom výbežku, čo vytvára neopakovateľnú scenériu....
Viac info
Budatínsky hrad
Budatínsky hrad sa nachádza v Žiline, mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Hrad je zrekonštrouvaný a sprístupnený verejnosti. Vedľa hradu sa nachádza najstarší park v Žiline a okolí...
Viac info
Starhrad
Starhrad (alebo Starý hrad, Starigrad, Varínsky hrad) je zrúcanina hradu týčiaca sa nad Váhom vo výške 475m neďaleko Nezbudskej lúčky. Hrad bol postavený na ochranu starej cesty vedúcej Považím...
Viac info
Čachtický hrad
Čachtický hrad je zrúcanina hradu v Malých Karpatoch medzi obcami Čachtice a Višňové. Čachtický hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia. Jeho úlohou bolo strážiť západnú hranicu Uhorska....
Viac info
Lietavský hrad
Lietavský hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa 10 km južne od Žiliny nad obcou Lietava. Zrúcaniny hradu patria medzi najrozsiahlejšie a najlepšie zachované na Slovensku. Hrad bol postavený v druhej...
Viac info
Blatnický hrad
Blatnický hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa na strmom kopci neďaleko rovnomennej obce Blatnica. Bol postavený v 2. polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1300 kedy bol jeho...
Viac info
Oravský hrad
Oravský hrad je považovaný za jeden najkrajších hradov na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok. Je to výrazná dominanta oravského regiónu - vypína sa na bralovom útese Skrušínskeho...
Viac info
Dračí hrádok
Dračí hrádok sú zrúcaniny hradnej veže. Leží v južnej časti Malých Karpát, juhovýchodne od obce Borinka, nad dolinou Stupavského potoka. Z Dračieho hrádka sa zachovali len zvyšky múrov vstupného...
Viac info
Hrad Pajštún
Hrad Pajštún je zrúcanina hradu, z ktorej sa zachovala značná časť múrov. Nachádza sa nad obcou Borinka, na juhozápadnej strane Malých Karpát. Stavba hradu sa datuje do 13. storočia. Patril do...
Viac info
Kežmarský hrad
Kežmarský hrad (alebo aj Kežmarský zámok) sa nachádza v meste Kežmarok, pod Zámockým kopcom. Kežmarský zámok bol postavený na základoch kláštora na prelome 14. a 15. storočia. Pôvodne bol postavený...
Viac info
Hrad Divín
Hrad Divín je zrúcanina hradu. Nachádza sa priamo v obci Divín, asi 15 km severozápadne od Lučenca. Postavený bol na prelome 12. a 13. storočia ako ochrana cesty do stredoslovenskej oblasti. Prvá...
Viac info
Hrad Šomoška
Hrad Šomoška je zrúcanina hradu. Nachádza sa 10 km južne od Fiľakova, takmer na slovensko – maďarskej štátnej hranice. Hrad nesie meno maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína. Hrad vznikol na...
Viac info
Turniansky hrad
Turniansky hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa nad obcou Turňa nad Bodvou, na krasovom kopci v Národenej prírodnej rezervácii Turniansky hradný vrch. Ruiny hradu sa už zďaleka vypínajú popri ceste.
Viac info
Jasenovský hrad
Jasenovský hrad je zrúcanina hradu. Nachádza sa asi 4 km južne od Humenného, na zalesnenom chrbte Humenských vrchov. Hrad bol postavený v 13. storočí po vpáde Tatárov, jeho úlohou bolo strážiť...
Viac info
Kaštieľ v Dolnej Mičinej
Renesančný kaštieľ v Dolnej Mičinej sa nachádza na vyvýšenine nad obcou Dolná Mičiná. Silueta kaštieľa je dominantou obce a budí záujem návštevníkov prichádzajúcich od Banskej Bystrice cez Horná...
Viac info
Kaštieľ Svätý Anton
Kaštieľ Svätý Anton označovaný aj ako Kaštieľ Antol alebo Koháriovský sa nachádza v obci Svätý Anton, pár kilometrov od Banskej Štiavnice. Kaštieľ bol postavený v roku 1744 v neskoro barokovo –...
Viac info
Holumnický hrad
Zrúcanina Holumnického hradu sa nachádza na trávnatej vyvýšenine priamo v obci Holumnica. Hrad bol postavený na prelome 15. a 16. storočia, neskôr bol upravovaný. Išlo o goticko-renesančnú blokovú...
Viac info
Hrad Muráň
Muráň je zrúcanina hradu na sever od obce Muráň, na vrchu Cigánka (935 m n. m.), na južnom okraji Muránskej planiny. Hrad Muráň je tretí najvyššie položený slovenský hrad. Hrad bol postavený v 13....
Viac info
Hrad Revište
Zrúcanina hradu Revište (310 m n.m.) sa nachádza 4 km severne od Žarnovice (časť Revištské Podzámčie) na výbežku Čierneho vrchu pohoria Vtáčnik. Zrúcanina hradu Revište poskytuje nezabudnuteľný...
Viac info
Pustý hrad
Pustý hrad (475 – 571 m n. m.)- starý Zvolenský hrad alebo taktiež nazývaný Starý Zvolen je hradný komplex nad sútokom Hrona a Slatiny. Skladá sa z dvoch hradných častí: Dolného a Horného hradu,...
Viac info
Liptovský hrad
Liptovský hrad (1000 m n.m.) je ruina hradu na Liptove, na hranici okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Zvyšky hradu stoja na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch, nad obcami Kalameny a Bukovina....
Viac info
Kaštieľ Predná Hora
Kaštieľ na Prednej Hore dal postaviť bulharský cár Ferdinad Coburg (1861 - 1948). Stavba kaštieľa začala v roku 1912. Dokončenie kaštieľa zastavila prvá svetová vojna, dokončenia sa dočkal až po...
Viac info
Kaštieľ Betliar
Kaštieľ Betliar sa nachádza v malebnej dedinke Betliar, sedem kilometrov severne od Rožňavy. Kaštieľ Betliar je jeden z najkrajších slovenských kaštieľov, obklopený je nádherným anglickým parkom....
Viac info
Košický hrad
Košický hrad je zrúcanina hradu, ktorý stál na vrchu Hradová severozápadne od Košíc. Po hrade nezostali veľké stopy, len zvyšky základov a obvodového muriva nasvedčujú tomu, že tu kedysi stál hrad....
Viac info
Hrad Dobrá Voda
Hrad Dobrá Voda (320 m.n.m) je zrúcanina gotického hradu. Hrad sa nachádza v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda v okrese Trnava - na území prírodnej rezervácie Slopy. Hrad...
Viac info
Soví hrad
Zrúcanina Sovieho hradu sa nachádza na brale eliptického tvaru, priamo nad domami obce Šurice. Bralo sa vytvorilo ako výplň sopečného komína začiatkom štvrtohôr. Na vrchu sopečného brala sú chabé...
Viac info
Kamenický hrad
Kamenický hrad je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica. Hrad Kamenica leží severozápadne od historického mesta Sabinov na vápencovom brale v pohorí Čergov. Stredná časť vápencového brala je zúžená a...
Viac info
Červený kláštor
Červený kláštor (oficiálne Lechnický kláštor) sa nachádza na území obce Lechnica. Červená farba striech kláštorných objektov sa prejavila v názve Červeného kláštora. Červený kláštor je od roku 1970...
Viac info
Zvolenský zámok
Zvolenský zámok (292 m n.m.) sa nachádza na vyvýšenine, priamo v meste Zvolen. Zámok bol postavený v druhej polovici 14. storočia, v rokoch 1370 - 1382. Postupne v 16., 17. a 18 storočí bol...
Viac info
Spišský hrad
V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen...
Viac info