ImageŽdiar je veľká asi 5km dlhá obec pri ceste Slobody na severnej strane Tatier. Leží v nádhernom prostredí Podtatranskej brázdy, zo severu ju ohraničuje Spišská Magura, z juhu Belianske Tatry. Ždiar je významné turistické a lyžiarske stredisko. Blízkosť chránených národných parkov, jaskýň, termálnych kúpalísk, kultúrnych a historických pamiatok robí zo Ždiaru atraktívne miesto na strávenie aktívnej dovolenky.

ImageLiečebná osada na ceste Slobody pod severnými svahmi Kobylieho vrchu. Vznik osady je spojený s objavom Belianskej jaskyne v roku 1881, výstavba osady sa začala o rok neskôr. Boli postavené štyri kúpeľné pavilóny ktoré sa po 1.svetovej vojne zmenili na ústavy na liečbu tuberkulózy a ochorení dýchacieho ústrojenstva. Na liečbu sa využíva aj speleoterapia v Belianskej jaskyni.
 

ImageSeverne ležiaca tatranská obec medzi hraničným prechodom Lysá Poľana a obcou Ždiar pod Belianskymi Tatrami. Vznik obce v roku 1759 je spojený so stavbou hámru a železnej huty. Jej nedostatok neskoršie zapríčinil prestavbu železiarní na lepenkáreň. Osada sa vyvinula zo sezónneho majera tzv. lendackého veľkostatku. Spracovávala sa tam železná ruda z Javorovej doliny. Architektonickou dominantou obce je drevený kostolík (1903) ale najmä drevený poľovnícky zámoček (r.1885).

Najsevernejšia tatranská osada na západ od Tatranskej Javoriny v dolnej časti Bielovodskej doliny,  na brehu riečky Biela voda v lesnatom prostredí. Rozprestiera sa po oboch stranách štátnej hranice. Osada vznikla v roku 1962 pri príležitosti Majstrovstiev sveta v lyžovaní v Zakopanom, keď slúžila ako colný priechod.

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all